Inwestowanie w nieruchomości za granicą często wiąże z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Często pytacie, czy obcokrajowiec może mieć problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego w Hiszpanii. Uspokajam: w ostatnich latach tutejsze banki coraz bardziej otwierały się na cudzoziemców, dlatego otrzymanie kredytu – o ile spełnia się określone warunki – z reguły nie jest kłopotem. Zestaw dokumentów, którego wymaga bank, jest dokładnie taki sam w Polsce i Hiszpanii. Jedyna różnica to konieczność przetłumaczenia dokumentacji na język hiszpański.
Większość banków nie nakłada ograniczeń kredytowych w związku z narodowością, chociaż warto wiedzieć, że od osoby niebędącej rezydentem bank może wymagać wyższego wkładu własnego. Rezydenci w Hiszpanii mogą pożyczać nawet 80 proc. szacowanej wartości nieruchomości, podczas gdy nierezydenci średnio 60 – 70 proc. Jak zwykle wszystko zależy od sytuacji finansowej klienta, rodzaju hipoteki i oferty konkretnego banku. Istotny jest również fakt, że banki hiszpańskie nie finansują kosztów inwestycji, które mogą wynosić między 10 a 15 proc. wartości transakcji.
Wynajem wakacyjny to dobra inwestycja w nieruchomość
Wróćmy jeszcze na chwilę do wynajmu nieruchomości, ponieważ wielu inwestorów właśnie w tym celu kupuje domy lub mieszkania. Generalnie mówimy o trzech rodzajach wynajmu: wakacyjny – krótkoterminowy (dni, tygodnie), tymczasowy (kilka miesięcy) i tradycyjny – długoterminowy (zwykle od roku w górę).
Nietrudno zgadnąć, że najbardziej opłacalny jest wynajem wakacyjny. Jeśli jesteście właścicielami nieruchomości na prestiżowym wybrzeżu, w kilka tygodni możecie uzyskać dochód, który pokryje kilkumiesięczne koszty utrzymania i jeszcze zasili Wasze konto. Warunek: musi to być lokalizacja popularna wśród turystów. Najlepszym regionem pod tym względem jest Andaluzja i Costa Blanca. Według danych serwisu Fotocasa.es, znajduje się tu najwięcej wakacyjnych nieruchomości – 26 proc. spośród wszystkich hiszpańskich.
Wynajem wakacyjny, o czym wiele razy wspominałam już na blogu, wymaga specjalnej licencji turystycznej zatwierdzonej przez wspólnotę autonomiczną. Licencji nie muszą mieć jedynie inwestorzy, którzy wynajmują nieruchomość tej samej osobie dłużej niż dwa miesiące.
Masz pytania, dzwoń do pracownika FERORIDO.