Ile można zarobić na wynajmie nieruchomości w Hiszpanii?

Jeżeli „mądrze” się do tego zabierzesz, można z hiszpańskiej nieruchomości wygenerować „przyzwoite” zyski (w stosunku do zainwestowanych pieniędzy). Nie tylko zyski, które pokryją koszty utrzymania nieruchomości, ale także zyski za które będziesz mógł żyć w Polsce, lub w Hiszpanii.

A jeżeli wszystkie elementy dobrze zorganizujesz, to można pogodzić dwie rzeczy: korzystać z nieruchomości w Hiszpanii i na niej zarabiać.

Ale tez ważny jest Twój poziom zaangażowania w inwestycję w Hiszpanii. Jeżeli ma to być kompletnie „hands free investment” będzie to niestety mniej kasy do Twojej kieszeni.

Do rzeczy! Wynajem długoterminowy czyli całoroczny – tu sprawa jest generalnie prosta. Oddajesz nieruchomość do agencji (np FERORIDO), lub sam dajesz ogłoszenie i szukasz lokatora na własną rękę. Lepiej oddać nieruchomość do jakieś solidnej agencji nieruchomości, wyspecjalizowanej w wynajmowaniu. Najlepiej agencji o „profilu” angielskim lub angielskojęzycznym( np FERORIDO). Lepiej dla Ciebie i bezpieczniej że będziesz otrzymywała czynsz na czas.

Przed oddaniem swojej nieruchomości na wynajem musisz ustalić realistyczną cenę wynajmu za miesiąc jaką chcesz otrzymywać.

Agencja najprawdopodobniej pobierze od Ciebie 1 miesiąc czynszu. To już stanie się po znalezieniu lokatora. Zwykle agencje pobierają 1 miesiąc „do przodu” i miesiąc kaucji. Zdarza się że biorą 2 miesiące kaucji od lokatora. Czyli wezmą 1 miesiąc od lokatora i 1 miesiąc czynszu od Ciebie.

Oddanie nieruchomości do agencji, to bezpieczniejsza forma dla Ciebie. Lokator płaci wtedy czynsz do agencji lub na Twoje konto w banku w Hiszpanii. Agencja sprawuje pewną formę kontroli nad twoją nieruchomością.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić lub nie lubisz agencji nieruchomości i nie chcesz dać im zarobić, możesz „bawić się” w samodzielne wynajmowanie.

Jak to zrobić? Najlepiej zajrzeć do angielskojęzycznej prasy, jak np. „Costa Blanca News” lub wersji internetowej lokalnych gazet. Jest tu ich kilkanaście.

Dodać ogłoszenie o wynajmie w sekcji „Property for rent na Costa Blanca” i czekać na telefon od potencjalnego lokatora.

Można też dodać ogłoszenie w hiszpańskojęzycznej prasie i na portalach hiszpańskojęzycznych o nieruchomościach na Costa Blanca. Ale musisz znać hiszpański żeby odbierać telefon. No i na końcu trzeba tę nieruchomość jeszcze pokazać potencjalnemu najemcy. To pod warunkiem, że jesteś na miejscu. Jeżeli potencjalny najemca zgodzi się na Twoje warunki, na cenę za wynajem i zaakceptuje ofertę wynajmu na rok, trzeba podpisać kontrakt. Można to zrobić samodzielnie, albo zrobić do u notariusza, albo u prawnika/adwokata na Costa Blanca. Wtedy musisz podać konto do wpłat, na które Twój lokator będzie wpłacał czynsz co miesiąc.

JAKIE CENY WYNAJMU NA COSTA BLANCA?

Wszystko zależy jaką nieruchomość kupisz i w jakiej lokalizacji. Czy to będzie apartament, willa czy dom szeregowy, czy jednorodzinny. Czy to będzie luksusowa urbanizacja czy willa przy polach golfowych. Jak to się mówi: „na wszystko jest klient”.

Bo powiedzmy, mieszkanie w Orihuela Costa lub La Mata  na ładnie utrzymanej urbanizacji np. za 2 sypialnie i 2 łazienki można spodziewać się czynszu w okolicach 800 – 900 euro za miesiąc.

Ale na tym samym osiedlu „zdesperowany” właściciel, bo ma kredyt hipoteczny, którego nie może spłacać, żąda tylko 700€ za miesiąc.

A za willę w Alicante z 4 sypialniami 3 łazienkami możesz uzyskać 2.000€ za miesiąc. A za willę w Marbelli możesz spodziewać się 5.000€ czynszu miesięcznie.

KTO PŁACI CO

W Hiszpanii jest przyjęte że za czynsz miesięczny, czyli „comunidad” płaci wlaściciel nieruchomości. Czyli wysokość tego czynszu należy dodać do czynszu jaki Ci ma płacić najemca. Lub po prostu wkalkulować ten czynsz (lepsza opcja) w miesięczną kwotę wynajmu i takiej kwoty żądać od najemcy. Nie kłopotać go żadnymi opłatami ,tylko Ty będziesz płacił  „comunidad” lub będą Ci go ściągali z konta, jak najczęściej się to dzieje.

PRĄD I WODA

Najemca płaci sobie sam za energię elektryczną i za zużytą wodę. Tak generalnie robi się to w Hiszpanii. Można przepisać rachunki na najemcę lub – druga opcja – przysyłać mu np. mailowo – co miesiąc rachunki za wodę i prąd. Trzeba zaznaczyć mu w kontrakcie na wynajem, że ma regulować te rachunki wpłacając na Twoje konto, a nie na konta instytucji dostarczających prąd i wodę.

Dobra opcja – z długoletniej praktyki wiem – unikniesz wtedy „papierologii” i bólu głowy, jeżeli Twój najemca np. wcześniej się wyprowadzi.

To tyle jeżeli chodzi o wynajem całoroczny – długoterminowy.

WYNAJEM WAKACYJNY

Jak wspomniałem powyżej jeżeli „mądrze” to wszystko zaplanujesz,  można wygenerować bardzo wysokie dochody z wynajmu wakacyjnego w Hiszpanii.

Warto się trochę do tego „przyłożyć”. Włożyć w to trochę wysiłku, a „kasa” zacznie płynąć.

Przede wszystkim, po zakupie nieruchomości warto zrobić sobie własną stronę internetową ze swoja willą, domem czy apartamentem. To podstawa i dobrze jest w to zainwestować „parę groszy” i to profesjonalnie wykonać. Nie jakiś portal, ale kilkustronicowy serwis ze zdjęciami nieruchomości, opisem i kalendarzem do rezerwacji Twojej posesji w Hiszpanii. To zaprocentuje – zapewniam Cię.

Kolejna rzecz. Musisz dodać swoją nieruchomość do jak największej liczby portali internetowych poświęconych wynajmom nieruchomości, noclegom i hotelom w Hiszpanii.

I nie tylko do booking.com czy do airbnb, ale do wielu więcej portali noclegowo hotelowych. Oczywiście pamiętaj, że FERORIDO może to wszystko zrobić za Ciebie!  

W okresie od czerwca do września ustaw iż minimalny okres wynajmu to 1 tydzień. Nie mniej. 

Bo po prostu w lecie nie opłaca się wynajmować na mniej niż na tydzień. Chodzi o koszty sprzątania i zakwaterowania gości.

I na końcu musisz znaleźć firmę która będzie Ci kwaterowała gości, sprzątała posesję i wykwaterowywała gości. I tu znowu pojawia się FERORIDO, które to wszystko dla ciebie zrobi.Co do podatków z dochodów za wynajem w Hiszpanii. Zależy to między innymi od Twojego statusu rezydenta czy też „nie rezydenta” w Hiszpanii.Ale o tych zawiłych klauzulach i o tym aby „być w porządku” wobec hiszpańskiego fiskususa opowie Ci pracownik FERORIDO już na miejscu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *