Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii

3 wskazówki dla tych z Was, którzy mają w planie inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii w 2022 roku

1 Nie spodziewajcie się dużej negocjacji ceny, bo ceny nieruchomości w Hiszpanii rosną. Rok 2021 przyniósł w Andaluzji 10% wzrost cen, a w tym roku tendencja wzrostowa się utrzymuje. To nie znaczy, że należy zapomnieć o negocjacjach. O ile na rynku pierwotnym deweloperzy niechętnie schodzą z cen, ale na przykład proponują klientom dodatkowe wyposażenie mieszkania, o tyle na rynku wtórnym rozsądne oferty nadal funkcjonują. Przy czym „rozsądne” to tutaj słowo klucz.

2 Zaplanujcie swój przyjazd z wyprzedzeniem i poinformujcie o swoich planach swojego pośrednika. Jeśli jeszcze go nie macie, przed przyjazdem nawiążcie kontakt z kilkoma agencjami i wybierzcie tę, z którą będziecie chcieli współpracować. Pamiętajcie, że agencje na wybrzeżu pracują na tych samych bazach nieruchomości, dzięki czemu mają dostęp do wszystkich nieruchomości – również tych oferowanych przez inne firmy. Dla Was jest to duże ułatwienie: zamiast umawiać się z kilkoma agencjami, wybieracie jedną firmę, a w niej człowieka, z którym dobrze Wam się rozmawia i właśnie z nim oglądacie wszystko, co on Wam zaproponuje lub co sami znajdziecie w internecie. W każdym razie pamiętajcie, żeby do niego zadzwonić z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Po pierwsze po to, żeby miał dla Was czas, a po drugie zdążył zorganizować wizyty w nieruchomościach. Jeśli zadzwonicie z lotniska, że właśnie przylecieliście, może się okazać, że kalendarz Waszego pośrednika pęka w szwach, a on, mimo najlepszych chęci, nie jest w stanie Was obsłużyć. Wszyscy pracujemy teraz bardzo intensywnie. 

3 Nie zwlekajcie zbyt długo z decyzją o zakupie nieruchomości – oferty bardzo szybko znikają z rynku. Popyt jest tu ogromny, często dobre nieruchomości nie wytrzymują na rynku nawet 2 – 3 dni. Zatem jeśli coś się Wam spodoba, nie czekajcie, składajcie ofertę, a my postaramy się wywalczyć dla Was jak najlepszą cenę. Zachęcamy też do uprzedniej lektury naszego poradnika o zakupie nieruchomości w Hiszpanii. 

Wakacyjny wynajem apartamentu, długoterminowy wynajem domu, remont mieszkania i szybka sprzedaż z dużym zyskiem… – inwestycje w nieruchomości w Hiszpanii to marzenie wielu obcokrajowców. W 2021 roku w ręce zagranicznych nabywców trafiło aż 60.936 nieruchomości, co stanowiło wzrost o 30% w stosunku do roku 2020, ale spadek o 3% w stosunku do roku 2019. Największą grupą inwestorów byli – tradycyjnie – Brytyjczycy, którzy mimo Brexitu od lat królują we wszystkich rankingach dotyczących narodowości inwestorów zainteresowanych Hiszpanią. 

Jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości, Hiszpania należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie. Według wyliczeń stowarzyszenia AFIRE (Association of Foreign Investors in Real Estate), które zajmuje się międzynarodowymi inwestycjami w nieruchomości, ten kraj znajduje się na 4. miejscu wśród państw zapewniających najwyższy wzrostu kapitału. Wyżej znalazły się tylko Stany Zjednoczone, Brazylia i Chiny. 

Prestiżowa firma konsultingowa Knight Frank wytypowała kilka krajów, które będą w roku 2022 największymi kierunkami inwestycyjnymi w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Tę listę otwiera Wielka Brytania, Niemcy zajmują drugą pozycję, trzecią – Francja, czwartą – Holandia, a Hiszpania zamyka listę z piątą lokatą.  

Jeżeli i wy chcecie zamienić śnieg na piasek to zapraszamy do kontaktu z FERORIDO !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *