Jak prowadzić księgowość w Hiszpanii ?

Hiszpania to jeden z najatrakcyjniejszych krajów w Europie i to nie tylko ze względu na piękne krajobrazy czy skąpane w słońcu uliczki, ale również dzięki niskiej stopie procentowej czy stale rozwijającemu się rynkowi. Oczywiście, zalety te nie są tak ważne dla turystów, którzy decydują się na wczasy w malowniczej Hiszpanii, ale mają one wpływ na decyzje biznesowe wielu przedsiębiorców. Firma w Hiszpanii to doskonały sposób na zarobek oraz osiągnięcie satysfakcji z pracy wykonywanej każdego dnia. Nic więc dziwnego, że na założenie działalności gospodarczej w Hiszpanii decydują się nie tylko obywatele tego kraju, ale również obcokrajowcy. Ważne jest jednak, aby mieć pomysł na to, co chcesz robić, zanim założysz firmę w Hiszpanii. Pomoże Ci to wybrać rodzaj firmy, którą chcesz założyć oraz strukturę prawną, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Chciałbyś prowadzić działalność gospodarczą na terenie Hiszpanii? Nie jesteś pewien jakie kroki powinieneś podjąć w tym celu? Pamiętaj również, że firma FERORIDO jest do twojej dyspozycjii

Rodzaje działalności

Od razu na wstępie trzeba zauważyć, że hiszpańskie prawo jest przyjazne przedsiębiorcom. Ponadto warunki inwestycyjne są tam o wiele lepsze aniżeli na przykład we Francji czy w Niemczech. Oznacza to, że inwestorzy zagraniczni na założenie firmy w Hiszpanii decydują się stosunkowo często. Możliwości natomiast mają mnóstwo.

Tak oto firma może działać jako:

– jednoosobowa działalność gospodarcza,

– spółka jawna,

– spółka komandytowa,

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada – S.L.),

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Nowa Firma” (Sociedad Limitada „Nueva Empresa” – SLNE),

– spółka akcyjna (Sociedad Anónima – S.A.),

– oddział firmy.

Nie rozpisując się zbytnio, podkreślmy tylko, że najlepszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sociedad de responsabilidad limitada, SL). Przynajmniej w kontekście małych i średnich przedsiębiorców. Aby ją zawiązać, wystarczą dwie osoby fizyczne lub prawne, a jej minimalny kapitał wynosi jedynie 3006 euro.

Księgowość

Założenie firmy oznacza również prowadzenie księgowości. Można robić to osobiście, wykorzystując do tego na przykład specjalne programy. Lepszym wyborem będzie jednak powierzenie tego zadania specjaliście z zakresu księgowości. Pamiętać trzeba, że takie podmioty są ubezpieczone, a więc za wszelkie błędy nie poniesiemy winy i nie zostaniemy ukarani wysokim mandatem skarbowym.

Dodajmy jeszcze, że stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Hiszpanii wynosi 30 proc. dla dużych przedsiębiorstw i 25 proc. dla mniejszych właścicieli firm. Obowiązuje ona do kwoty 120 202,41 euro dochodu. Stawki procentowe są więc całkiem atrakcyjne, do czego od wielu lat dążą również przedsiębiorcy w Polsce. Na lepsze czasy dla małych przedsiębiorców nad Wisłą musimy jednak jeszcze poczekać. W razie pytań księgowi FERORIDO są do waszej dyspozycji!

Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w procesie rejestracji firmy pracownicy FERORIDO zawsze służą pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *