Równoważne prawo jazdy w Hiszpanii mogą utrzymać obywatele 20 państw, w tym również Polski. Wymagane jest wtedy przedstawienie paru podstawowych dokumentów. Ich lista lubi się zmieniać, dlatego lepiej sprawdzać aktualne przepisy w hiszpańskim urzędzie ruchu drogowego. Władze lokalne zażądają od nas formularz wniosku, gdzie wypisuje się podstawowe dane. Nie obędzie się bez paszportu lub dowodu osobistego. Należy też skserować swoje prawo jazdy, które należy również przynieść w stanie oryginalnym.
Osobną sprawą jest uzyskanie numeru NIE, zwanego też identyfikacyjnym. Jest on przydzielany każdemu, kto nie jest obywatelem hiszpańskim. Dzięki niemu można załatwić wiele spraw, przykładowo w sprawie kont bankowych czy wynajęcia mieszkania. Niestety, ale w jego przypadku znowu trzeba spełnić parę formalności urzędowych i wypełniać formularze. Koszt jego uzyskania to około 10 euro.
Trzeba także uzyskać certyfikat rezydencji. Można się o niego ubiegać po 3 miesiącach pobytu w Hiszpanii. Jest się wtedy oficjalnym mieszkańcem kraju i osobę obowiązują te same prawa co Hiszpana. W przypadku osób z Unii Europejskiej uzyskanie miana rezydenta podatkowego nie jest jednak trudne. Do formularza o wymianę prawa jazdy należy również dołączyć dwa zdjęcia o wymiarach 32 na 25 milimetrów.
Na sam koniec potrzebne są jeszcze dwa oświadczenia. Trzeba zaznaczyć, że osobie nigdy nie zostało zabrane prawo jazdy oraz że nie posiada się innego prawa jazdy w innym kraju. Przy spełnieniu wszystkich formalności wystarczy jedynie zapłacić 20 euro. Nowe prawo jazdy będzie gotowe w przeciągu kilku tygodni. Pamiętajcie, pracownicy FERORIDO pomogą w każdym problemie.