Mieszkanie pod inwestycję w Polsce i Hiszpanii – gdzie lepiej ?

Hiszpania to stosunkowo bogaty kraj wchodzący w skład Unii Europejskiej, charakteryzujący się stosunkowo niskim wskaźnikiem przestępczości. Wyróżnia się największym sektorem turystycznym, a co więcej – najlepszym klimatem w całej Europie. W Polsce natomiast przez większą część roku pogoda nie jest tak sprzyjająca, a sektor turystyczny stanowi zaledwie połowę tego, co jest w Hiszpanii. Zatem, czy warto inwestować w nieruchomości? 

Jak inwestować w zagraniczne nieruchomości? – Hiszpania

W zagraniczne nieruchomości można inwestować na różne sposoby. Od zakupu mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii, po inwestycję lub wynajem. Generalnie każdy handlarz i inwestor mają swój typ inwestycji. Są to m.in.: 

1) Nieruchomość pod inwestycję

Największą popularnością W Polsce oraz Hiszpanii cieszą się nieruchomości pod różnego rodzaju inwestycje. Wynika to z faktu, iż inwestorzy mają dużo gotówki, a lokaty bankowe i giełda nie są dla nich satysfakcjonujące, więc wybierają inwestycje długoterminowe w nieruchomości, które mogą dla wielu okazać się strzałem w dziesiątkę! 

2) Nieruchomość do wynajęcia

Kolejnym bardzo popularnym sposobem wśród Europejczyków na wzbogacenie się jest kupno mieszkań pod wynajem długoterminowy lub wakacyjny. Omawiana strategia biznesowa gwarantuje inwestorom stały dochód. 

3) Nieruchomość do odsprzedaży z zyskiem

Jest to opcja najbardziej ryzykowna, przynosząca największy zysk w przypadku udanej inwestycji. Odsprzedaż nieruchomości z zyskiem praktykują doświadczeni handlarze, którzy mają za sobą spory bagaż doświadczeń w tej branży. 

Ile zatem można zarobić na wynajmie mieszkania w Hiszpanii i Polsce?

Na mieszkaniach w Hiszpanii można zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Dla porównania – stopa zwrotu z przeciętnego mieszkania w naszym kraju wynosi maksymalnie 4-6 procent, a w Hiszpanii może być to nawet 10 procent! Oczywiście, to wszystko zależy od gabarytów nieruchomości, ale nakłaniamy ku temu, aby zakupić mieszkanie w Hiszpanii pod inwestycję, ponieważ może to zagwarantować ogromne rezultaty w postaci wysokiego zwrotu przy niewielkim nakładzie finansowym. 

Gdzie kupić mieszkanie w Hiszpanii?

Najtańsze mieszkania znajdują się na wybrzeżach Hiszpanii, z daleka od Madrytu. Są to m.in.: 

Costa Verde, Costa Vasca, Costa de la Luz, Costa Calida, Costa Blanca

Warto również zastanowić się nad inwestycją lub zakupem mieszkań wyższej klasy, w dobrej cenie m.in. w Cordobie, Sevilli, Maladze, Alicante, Torrevieja oraz Cadiz. W tych miastach ceny nieruchomości są trochę niższe niż w Toledo i Salamanca, aczkolwiek należy się nastawić na stosunkowo wysokie ceny (najwyższe są w Madrycie). 

Mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii – jak wygląda kredyt hipoteczny?

Przy założeniu, że wartość mieszkania w Hiszpanii wynosi 75 000 euro, a opodatkowania 10 500 euro, kosztuje ono łącznie 85 500 euro. Zazwyczaj wymagany jest wkład własny w postaci 30% (25 650 euro), co daje 60 000 łącznej wysokości kredytu. Biorąc hipotekę na 25 lat, koszt mieszkania w Hiszpanii wynosi 300 euro miesięcznie. 

Porównanie cen mieszkań w Polsce i Hiszpanii

W Hiszpanii niedaleko centrum Gandii można kupić mieszkanie 70-80 m2 z 2/3 sypialniami w budynku z windą za ok. 30 000 euro (140 000 zł). W jego skład wchodzą: salon, łazienka, kuchnia oraz 2 lub 3 sypialnie 

W Polsce niedaleko centrum Krakowa można kupić mieszkanie o podobnych gabarytach w cenie ok. 300 000 – 350 000 zł. Jednak trzeba mieć spore szczęście, żeby trafić na 3 sypialnie, łazienkę, kuchnię i salon oraz 70 m2 w tej cenie.  

Zakup mieszkania pod inwestycję w Polsce lub Hiszpanii – co bardziej się opłaca? Podsumowanie

Reasumując, mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii pod wynajem są o wiele bardziej korzystną opcją niż inwestycje w Polsce. Nie zawsze opłaca się kupować nieruchomość w ojczystym kraju ze względu na niewielką liczbę turystów oraz niekorzystne warunki klimatyczne. Warto zatem zastanowić się nad wynajmem nieruchomości w Hiszpanii i przeanalizować potencjał zarobkowy, a co najważniejsze podejmować wszystkie decyzje rozważnie!

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości w Hiszpanii, dzwoń, pracownicy FERORIDO są do Twojej dyspozycji!

Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *