Nieruchomości na wynajem turystyczny w Hiszpanii – jak uzyskać licencję ?

Planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem turystyczny? Wyjaśniamy, jakie warunki musisz spełnić, aby legalnie ją wynajmować i podpowiadamy, jak uzyskać wymaganą licencję.

Wakacyjny wynajem nieruchomości w Hiszpanii staje się coraz popularniejszy. Perspektywa dodatkowego zarobku jest dla inwestorów tak atrakcyjna, że większe miasta musiały wprowadzić pewne obostrzenia, by ograniczyć liczbę prywatnych najemców, a tym samym i napływających do nich turystów zainteresowanych krótkoterminowym wynajmem apartamentów oraz mieszkań.

Wśród najpopularniejszych typów nieruchomości przeznaczanych na wynajem wakacyjny w Hiszpanii znajdują się apartamenty, wille, bungalowy, studia oraz mieszkania w hiszpańskich kamienicach.

Inwestując w nieruchomość na wynajem, możemy zdecydować się na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy. Krótkoterminowy wynajem nieruchomości zdaje się przynosić właścicielom większe korzyści finansowe, w porównaniu do drugiej z wymienionych opcji. Odwiedzający Hiszpanię turyści często są skłonni zapłacić nieco więcej za wakacyjny pobyt w atrakcyjnej lokalizacji. Oczywiście wybór odpowiedniej lokalizacji na inwestycję jest tu bardzo istotnym aspektem – w sporej mierze to właśnie od niej uzależnione są później uzyskiwane dochody z wynajmu. Osoby inwestujące w nieruchomości w atrakcyjnych kurortach turystycznych, w sezonie urlopowym mogą spodziewać się dużego obłożenia. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie czynsze w typowo turystycznych kurortach, zarobek z wynajmu może okazać się niezwykle atrakcyjny. Dochód uzyskany w ten sposób w szczycie sezonu wakacyjnego, zazwyczaj powinien wystarczyć nie tylko na opłaty związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości, ale i dodatkowe potrzeby właściciela.

Najważniejszymi warunkami, jaki muszą spełnić osoby chcące wynajmować swój apartament lub dom turystom, są:

-posiadanie licencji turystycznej na wynajem nieruchomości

-wynajem nieruchomości spełniającej określone wymagania techniczne.

Nielegalny wynajem nieruchomości na terenie Hiszpanii wiąże się z grzywną. Warto wiedzieć, że warunki wynajmu turystycznego, podobnie jak sposób uzyskiwania licencji, mogą różnić się w zależności od regionu Hiszpanii. 

Nieruchomości na wynajem turystyczny na Costa Blanca

Wysokie natężenie wczasowiczów sprawia, że uzyskanie pozwolenia na wynajem nieruchomości turystycznej w Hiszpanii jest znacznie utrudnione, a w niektórych przypadkach po prostu niemożliwe. Cały ten proces może okazać się znacznie prostszy na wybrzeżu Costa Blanca – to miejsce, które inwestorzy planujący inwestycję w nieruchomość na wynajem wakacyjny, zdecydowanie powinni rozważyć. Region ten, mimo że staje się coraz popularniejszy wśród wczasowiczów, nie zmaga się z tak dużymi problemami, jak inne kurorty. Mniejsze natężenie turystów oznacza, że uzyskanie licencji na wynajem nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji, jest prostsze niż, mogłoby się wydawać. Szczególnie polecamy zakup nieruchomości na terenie Wspólnoty Autonomicznej Walencji, gdzie zlokalizowane są m.in. takie kurorty jak Alicante, Benidorm, Calp, czy też Altea.

Jak zdobyć licencję na wynajem w Walencji? Krok po kroku

Inwestor chcący przeznaczyć nieruchomość na krótkoterminowy wynajem turystyczny musi zdobyć licencję turystyczną. Tylko w takiej sytuacji wynajem będzie legalny. Trzeba tu zaznaczyć, że proces uzyskiwania pozwolenia na wynajem będzie nieco różnić się w zależności od tego, czy chcemy zarejestrować się jako prywatny najemca lub firma – jeśli na wynajem planujesz przeznaczyć więcej niż 5 nieruchomości, masz obowiązek zarejestrować działalność gospodarczą. W tym artykule skupimy się na licencji turystycznej dla osób prywatnych. Oto jak krok po kroku wygląda cały ten proces w regionie Walencji na wybrzeżu Costa Blanca.

Licencja na wynajem nieruchomości w Hiszpanii – krok po kroku

Na początku należy wystąpić do Urzędu Miasta o dokument zezwalający na wynajem mieszkania w naszym budynku –  Compatibilidad urbanistica que permita el uso turistico. W następnej kolejności trzeba wypełnić wniosek Declaracion responsable referente a viviendas de uso turistico. Wniosek należy złożyć w organie administracyjnym zlokalizowanym w prowincji, w której znajduje się nieruchomość lub w Registro Territorial de Turismo w Alicante lub Walencji.

Wniosek również można wysłać pocztą na wskazany adres:

Registro del Servicio Territorial de Turismo Valencia

Pl. Alfons el Magnánim 15

46003 Walencja

Registro del Servicio Territorial de Turismo Alicante

C/ Churruca 29

03003 Alacant/Alicante

 Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

-kopię dokumentu tożsamości

-dokument potwierdzający prawo do użytkowania nieruchomości

-listę nieruchomości, które chcemy przeznaczyć na wynajem turystyczny.

Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały należycie dopełnione, rekomendujemy konsultację z naszym biurem FERORIDO.

Po zarejestrowaniu nieruchomości otrzymasz numer licencji, kod związany z lokalizacją i nieruchomość zostanie przypisana do odpowiedniej kategorii. Od tego momentu masz obowiązek używania wszystkich tych oznaczeń w materiałach promocyjnych zamieszczanych w serwisach rezerwacyjnych i w innych miejscach, w których będziesz umieszczał swoją ofertę najmu. 

Osoby planujące wynajmować prywatną nieruchomość w Hiszpanii, powinny także zaznajomić się z obowiązującymi ich przepisami, wynikającymi z przynależności do konkretnej wspólnoty mieszkaniowej. Dotyczy to osób, które chcą przeznaczyć na wynajem apartament, czy też mieszkanie, będące częścią większego budynku mieszkaniowego lub tzw. urbanizacji. Niektóre wspólnoty właścicieli mogą zabraniać wynajmu turystycznego lokali znajdujących się w danym budynku.

Jakie wymagania techniczne musi spełnić nieruchomość na wynajem?

Warto zacząć od tego, że na terenie Walencji wyróżnia się trzy rodzaje nieruchomości na wynajem turystyczny i każda z nich odpowiada innemu standardowi lokalu – Standard, Premier, Superior.

Każda nieruchomość przeznaczona na wynajem musi spełniać konkretne wymagania pod kątem wyposażenia, metrażu i dostępnych udogodnień.

Trzeba także dodać, że osoby wynajmujące nieruchomość turystom w Hiszpanii, powinny posiadać certyfikat efektywności elektrycznej (EPC). Osobą wydającą certyfikat powinien być wykwalifikowany technik. Dodatkowo, certyfikat należy zarejestrować w AVEN – Walenckiej Agencji Energetycznej.

 Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest także jej ubezpieczenie na wypadek kradzieży, czy też rozmaitych sytuacji losowych.

Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały należycie dopełnione, rekomendujemy konsultację z naszym biurem FERORIDO.

Podatek od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii

Inwestorzy, którzy chcą pobierać korzyści finansowe z wynajmu nieruchomości w Hiszpanii, muszą mieć świadomość, że takie dochody również podlegają opodatkowaniu. Ustanowiono dwa terminy na zapłatę podatku od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii. Osoby mieszkające tam na stałe lub przebywające więcej niż 180 dni w roku, mają obowiązek zapłacić podatek w maju. Natomiast właściciele nieruchomości, którzy nie są stałymi rezydentami, podatek płacą w grudniu.  

Oto jakie dokumenty należy przedstawić, aby prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w Hiszpanii:

– Dowód osobisty

– Akt notarialny nieruchomości

– Podatek od nieruchomości (IBI)

– Koszty związane z wynajmem nieruchomości

– Dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu nieruchomości.

Jakie prawa ma właściciel nieruchomości?

Uregulowane zostały także prawa właściciela nieruchomości. Zgodnie z hiszpańskimi przepisami ma on prawo do żądania kaucji od osób wynajmujących lokal na wypadek zniszczeń wyposażenia nieruchomości oraz przyjazdu większej liczby gości, niż została zapowiedziana. Kaucja może wynosić maksymalnie 250 euro. W przypadku odwołania rezerwacji przez gościa, właściciel nieruchomości ma także prawo do wyegzekwowania od niego zwrotu części lub całości uprzednio wpłaconej kwoty. Dodatkowo, jeśli gość nie pojawi się w terminie rezerwacji w lokalu bez uprzedzenia o tym fakcie właściciela nieruchomości, właściciel może odwołać rezerwację i odmówić zwrotu dokonanej wcześniej opłaty za pobyt.

W jaką nieruchomość zainwestować?

Szukasz nieruchomości w Hiszpanii, którą mógłbyś przeznaczyć na wynajem? Dysponujemy bogatą ofertą apartamentów, mieszkań, willi i wielu innych nieruchomości na wybrzeżu Costa Blanca. Nasi specjaliści doradzą Ci, w jakiej lokalizacji warto zainwestować, aby możliwie najwięcej zarobić na wynajmie turystycznym. Pomożemy Ci także znaleźć najlepszą ofertę nieruchomości, która będzie w 100% odpowiadała Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *