Przepiękne Mazarrón

Miasto i port Mazarrón, w samym sercu Murcji, na wybrzeżu Costa Cálida, oferują zwiedzającym bogate dziedzictwo artystyczne i interesujący wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu nad brzegiem Morza Śródziemnego. Gorące plaże latem i przyjemna aura zimą – to marzenie każdego, kto chciałby spędzić życie w klimacie południowej Europy. Gdyby do wspomnianego wcześniej pakietu dodać kilka dzikich plaż, malownicze wybrzeże skalne i widoki na górzyste tereny śródziemnomorskie, wszystko wskazywałoby na to, że znajdujemy się w raju na Ziemi. Nie ma w tym ani trochę przesady, ponieważ położone w słonecznej Murcji miasto Mazarron mogłoby pretendować co najmniej do miana hiszpańskiej oazy spokoju.

Ostatnie przedgórze Sierra de la Almenara, obszar górniczy od czasów Kartaginy, chroni zatokę Mazarrón.

Ponad 35 kilometrów plaż, dziewicze zatoczki i skaliste dna tworzą idealne miejsce do wypoczynku w słońcu, uprawiania sportów wodnych i nurkowania oraz degustowania lokalnej gastronomii. 

Mało jest na Starym Kontynencie miejsc tak przyjaznych wypoczynkowi, jak południowo-hiszpańskie Mazarron. Położone na malowniczym wybrzeżu Costa Calida miasteczko, jak większość miejscowości znajdujących się na wschodnim i południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, ma charakter portowy. Nie jest to jednak typowe miasto, ponieważ poza jego granicami znajduje się port przynależący do miasta. Rybacki charakter miasteczka nie pozwolił mu na rozrost do miana dużego miasta, co w przypadku Mazarron jest jego dużym atutem. Mieszka tam zaledwie 35 tysięcy mieszkańców na 318-tu kilometrach kwadratowych.

Mimo niewielkich rozmiarów, liczba ludności Mazarron wzrosła gwałtownie w ciągu ostatnich 50 lat. Wszystko za sprawą rozwoju turystycznego charakteru miejscowości, który sprawił, że samo miasto podzieliło się na dwie części: portową i właściwą. Sama część portowa mieści około 11 tysięcy mieszkańców. To niesamowite, że w sezonie letnim liczba osób odwiedzających nadmorską część miasta wzrasta ponad dziesięciokrotnie, a mimo to udaje się zachować dziewiczy charakter tego miejsca.

Portowa część miasteczka wtulona jest w niewielką zatoczkę, i otoczona niewielkim pasmem górskim. Typowe jak na tę część prowincji Murcja krajobrazy dodają miejscu uroku i klimatu.

Wzorcowa śródziemnomorska przyroda

W okolicach Mazarron niewiele jest terenów zadrzewionych. Surowy, morski i około zwrotnikowy klimat ukształtował to miejsce w znany sobie sposób. Znaleźć tu można połacie porośnięte małymi krzewami, rozmarynem i tymiankiem czy agawami, choć znajdzie się tu sporo drzew figowca i miejscowego gatunku sosny. Gaje i krzewy kryją w sobie małe gromadki królików, zajęcy oraz kuropatw.

Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się miejsce pełne słońca i ciepła, Mazarron jest idealnym miejscem pobytu. Oprócz ponad trzech tysięcy słonecznych godzin w ciągu roku to niezwykłe miejsce oferuje zrównoważony klimat z gwarancją dobrej pogody.

To właśnie po wielokulturowej spuściźnie, miasto otrzymało swoją nazwę. Jednak do dziś nie wiadomo od jakich słów dokładnie pochodzi. Według niektórych historyków może to być określenie mazran (z arabskiego: na granicy) lub marsa-aron, znaczącego tyle co w pogotowiu. Obie teorie są prawdopodobne, w końcu Mazarron leży na wybrzeżu Costa Calida, gdzie kończy się hiszpańska ziemia, a zaczyna morze i Afryka. Z drugiej strony zaś o obronnym charakterze miasta świadczą fortyfikacje pamiętające czasy średniowiecza. Zagadka pozostaje nieodgadniona.

Wybrzeże w okolicy Puerto de Mazarron słynie z pięknych, piaszczystych plaż, które wyglądem przypominają dzikie i nieodwiedzane przez nikogo miejsca. Linia brzegowa w okolicy miasta ma ponad 35km długości, w tym około 10 kilometrów dzikich plaż. Choć samo Puerto de Mazarron jest dość często odwiedzaną miejscowością wakacyjną, spokój i bliskość naturalnych warunków tutejszej fauny i flory zachęca nie tylko do odwiedzenia, ale także zamieszkania w okolicy.

Właściwe miasto zbudowane jest głównie z dość nowych budynków, a mimo to ścisłe centrum kryje w sobie niemałe atrakcje. Miłośnicy historii odnajdą tutaj najstarsze budynki z czasów Cesarstwa Rzymskiego, w tym rzymską fabrykę datowaną na II wiek naszej ery. Choć zbudowano ją niecałe 200 lat po narodzinach Chrystusa, przetrwała ona do dziś.

W centrum Mazarron podziwiać można doskonale zachowane budynki z XVI wiek, w tym zamek markiza los Velez, kościół św. Andrzeja, św. Antonia i La Purísima. Na wielbicieli stylów późniejszych epok czeka przepiękny ratusz z bogato zdobionymi fasadami.

Dużym udogodnieniem jest lokalizacja miasta. Dobra infrastruktura pozwala na swobodne przemieszczanie się z miasta do pobliskich aglomeracji. Niecałe 3 godziny jazdy samochodem od Walencji oraz bliskość aż 3 międzynarodowych portów lotniczych daje duże możliwości podróżującym. Najbliższe lotniska znajdują się w Murcji (65km), Alicante (140km) oraz Almeria (155km).

Przez cały rok kursują stad autobusy do miast będących stolicami pobliskich regionów, takich jak Murcja, Alicante czy Lorca. Dodatkowo w okresie letnim, kiedy do miejscowości napływa największa liczba turystów, można także skorzystać z dogodnego połączenia autokarowego nawet ze stolicą – Madrytem. Dla turystów i miejscowych działają także kursy do Granady, Malagi i Almerii, dzięki czemu każdy, kto znajdzie się w Mazarron może odwiedzić także okoliczne regiony południowo wschodniej części Hiszpanii.

Mazarron to niezwykle interesujące miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży po Hiszpanii. Czy odpoczynek w cieniu figowca, czy aktywny sport, każdemu odwiedzającemu Mazarron obiecuje doskonałe warunki atmosferyczne, spokój i zaplecze turystyczne.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w Mazarron, napisz do FERORIDO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *