Raj palmowy

Miasto Elche położone jest 20km od wybrzeża Costa Blanca i plaż Costa Blanca, leży 40km na południowy wschód od Alicante i około 30km od Torrevieja. Elche leży na południu Wspólnoty Walencjańskiej i jest stolicą regionu Baix Vinalopo. Gmina Elche posiada 326km2 powierzchni, podzielona jest na 30 dzielnic. Administracyjnie do Elche, należą plaże rozciągające się tuż za Alicante, aż po Guardamar del Segura. To Camp d’Elx.

Elche słynie z egzotycznych lasów palmowych, oraz starożytnego, kamiennego popiersia La Dama de Elche odkrytego w 1897 r. a obecnie pieczołowicie przechowywanego w muzeum archeologicznym w Madrycie.

Elche to trzecie co do wielkości miasto we Wspólnocie Walencjańskiej, pod względem liczby ludności, zajmowanego obszaru, oraz produkcji przemysłowej. Las palmowy w Elche, został ogłoszony miejscem Światowej Spuścizny Ludzkości przez UNESCO. Elche to bardzo prężne miasto w Hiszpanii, typowy ośrodek przemysłowy, a jednocześnie bardzo ładne i przyjemne miasto, na jednodniową wycieczkę, szczególnie jeżeli spędzasz wakacje na Costa Blanca lub mieszkasz tutaj na stałe.

Elche to hiszpańskie centrum produkcji obuwia, aczkolwiek ostatnie lata, przyniosły do Elche, napływ taniego obuwia z Chin i lokalni właściciele fabryk obuwia w Elche, walczą zaciekle z Chińczykami, o prymat w branży, oferującymi tańsze produkty z Chin.

Elche leży na równienie, przeciętej górami Sierra del Molar, masywem Tabaia, oraz Castellar, które są przedsionkiem do większego masywu górskiego w regionie, gór Betyckich w Hiszpanii.

Wodę pitną czerpie Elche z rezerwuaru wodnego, wybudowanego, bagatela w 1632 roku, zbiornik wodny, gromadzi wody rzeki Vinalopo.

Jak dojechać do Elche ?

Elche leży „strategicznie” położone, kilkanaście kilometrów od Alicante. Lotnisko „El Altet” leży administracyjnie w granicach Elche. Taksówki czekające na podróżnych na lotnisku w Alicante, są zarejestrowane w Elche, jako oficjalny przewoźnik z lotniska Alicante. Elche leży oddalone o 50km od Murcji, kolejnego ważnego miasta w regionie. Do Elche bardzo łatwo się dostać poprzez sieć dróg i świetnych autostrad, droga lądową i drogą morską. Także hiszpańską koleją RENFE, jest łatwo dostać się do Elche.

Budowna jest także linia szybkiej kolei AVE, łącząca największe miasta w regionie.

Klimat w Elche

Miasto Elche posiada typowy klimat śródziemnomorski, jak inne obszary w tym regionie Hiszpanii. Zimy są bardzo łagodne, a lata ciepłe i długie. Jednakże w okresie zimowym, temperatura w Elche jest o kilka stopni niższa niż w miastach nad brzegiem morza. Średnie roczne temperatury w Elche, to 26 stopni Celsjusza w lecie, a 17 stopni w zimie. Opady głównie zdarzają się w okresie wiosny i jesieni. Czasami zdarzają się „oberwania chmury” i olbrzymie opady w przeciągu kilku godzin, ale to w miesiącach letnich i jesiennych.

Odwiedzenie tego miasta lub wycieczka do Elche, będzie idealna o każdej porze roku. Latem może dokuczać trochę upał i wysokie temperatury, gdyż miasto nie ma świeżej bryzy znad morza, jak miasta położone przy plażach. W ciągu roku odbywają się w mieście ważne wydarzenia kulturalne i imprezy, oraz wszelkiego rodzaju fiesty lokalne.

Elche jest dobre również na zakupy, jeżeli mieszkasz akurat na Costa Blanca. W Elche znajduje się sklep El Corte Ingles, oraz centrum handlowe Jaaub.

Elche posiada atmosferę typowego hiszpańskiego miasta, nie skażonego przez masową turystykę plażową, jaką spotkamy na wybrzeżach Costa Blanca, bliżej plaż, np. w Santa Pola, Guardamar del Segura czy plażach Orihuela Costa..

Miasto Elche słynie z egzotycznych lasów palmowych, oraz starożytnego, kamiennego popiersia La Dame del Elche (fotografia Dama del Elche poniżej), odkrytego w 1897 roku, a obecnie przechowywanego w muzeum archeologicznym w Madrycie. W mieście znajduje się tysiące palm, krzewów i drzew palmowych i nie musisz być botanikiem lub uprawiać kaktusy w doniczkach u siebie w domu na parapecie, aby otworzyć usta ze zdziwienia- .. ile tu palm!! Palmy w Elche robią wrażenie.. koniecznie odwiedź to miejsce …

Sławne gaje palmowe w Elche. Osobniki żeńskie drzew palmowych, dają daktyle, a liście odmian męskich palm, wykorzystuje się jako amulety przeciw błyskawicom, oraz podczas uroczystości i fiest Niedzieli Palmowej w Elche i okolicach. Fiesta obchodów Niedzieli Palmowej w Elche, jest bardzo znana w Hiszpanii. Lasy palmowe, niespotykane nigdzie indziej w Europie, otaczają miasto Elche, pierścieniem. Najładniejsze drzewa, rosną w specjalnie uprawianym sadzie/ogrodzie/parku o nazwie Huerto del Cura w Elche. Drzewa palmowe, zasadzone jeszcze przez Maurów, wciąż są podstawą tutejszego przemysłu przetwórczego i gospodarki, a przy okazji, przyciągają turystów z różnych zakątków globu, głównie osoby i turystów, spędzających urlop na wybrzeżu Costa Blanca, oraz osoby mieszkające na stałe, na Costa Blanca.

W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia w mieście odbywa się interesująca fiesta. Wieńczy ją odwieczne misterium odgrywane w XVIII wiecznej bazylice Menor de Santa Maria (14 – 15 sierpnia). Podczas obchodów fiesty Moros y Cristianos, przez kilka dni, rozgrywana jest jedna z najlepszych inscenizowanych walk ulicznych, między Chrześcijanami, a Maurami w Hiszpanii. Zwycięstwo tych pierwszych, ogłasza triumfalnie król. Fiesta Moros y Cristianos to jedna z najuroczyściej obchodzona fiesta w Hiszpanii. Więcej o świętach i lokalnych fiestach w Hiszpanii, dowiedz się z rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii, zatytułowanego Fiesty i świeta w Hiszpanii. Zapraszamy do lektury przewodnika i poznania lepiej Hiszpanii i jej kultury.

Elche to także miejsce lokalizacji szkół językowych w Hiszpanii, gdzie studiuje spora grupa studentów z różnych krajów Europy i Świata. W tym studentów z Polski i polskich uniwersytetów. Szkoły i Uniwersytet w Elche, biorą udział w wymianie uczniów w europejskim programie dla studentów, Erasmus.

Co do nieruchomości w Elche,  to są one stosunkowo tańsze niż w pozostałych miastach Costa Blanca! Jeżeli chcesz odwiedzić Elche lub zakupić w tym pięknym mieście swoją nieruchomość napisz do FERORIDO! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *