Rynek pracy jak i możliwość życia w Hiszpanii dla obywateli Uni Europejskiej jest otwarty, ale wymaga załatwieniu kilku formalności.
Zaczynając od numeru N.I.E. (Número de Identificación de Extranjeros), o który możemy postarać się już za pośrednictwem Ambasady Hiszpańskiej jeszcze przed wyjazdem. Bez tego dokumenty spotkamy trudności w banku, szukaniu pracy, a nawet w wynajęciu mieszkania. Potrzebne dokumenty i rodzaje możliwości otrzymania numery (z rezydencją i bez) opisałam w artykule Numer NIE – najważniejszy dokument dla obcokrajowca.
Drugą formalnością jest ubezpieczenie społeczne, czyli numer SS (Seguridad Social). Obywatelom Uni Europejskiej wystarczy wypełniony formularz i paszport do jego wyrobienia, choć po otrzymaniu numeru N.I.E. należy zaktualizować dane.
Jeśli urzędnik nie będzie chciał wyrobić numeru SS bez dodatkowych dokumentów, należy uświadomić go, że Polska jest w Uni Europejskiej.
Numery N.I.E. i SS będą potrzebne do podpisania umowy o pracę w Hiszpanii. Część pracodawców pokieruje Was jak je zdobyć i wystarczy im pieczątka, że złożyliście o ich nadanie, ale większość bez tych dokumentów nie będzie chciała Was zatrudnić.
Trzecim dokumentem, już dla naszego spokoju jest karta SIP (Sistema de Informacion Poblacional), hiszpański odpowiednik ubezpieczenia zdrowotnego. Można uzyskać ją na podstawie numeru SS, numeru N.I.E. z rezydencją i zameldowania na terenie Hiszpanii (Empadronamiento).
Dla osób bez rezydencji pozostaje wykupienie prywatnego ubezpieczenia medycznego lub posiłkowanie się np. EKUZ, póki jeszcze nam przysługuje.
Jeżeli macie problemy, pracownik FERORIDO chętnie pomoże.