Kupno własnego mieszkania lub domu jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Bardzo często rozważamy zakup mieszkania na rynku pierwotnym, od dewelopera. Zastanawiamy się nad tym czy lepiej jest zainwestować pieniądze w już wybudowaną nieruchomość, czy może jednak warto podjąć decyzję o tym, aby trochę poczekać i zamieszkać w nowowybudowanym i świeżowykończonym miejscu.
Przed podjęciem decyzji…
1. Sprawdź położenie inwestycji. Czy są wybudowane lub jest planowana budowa dróg dojazdowych? Czy w pobliżu znajdują się sklepy, szkoły i wszystkie inne niezbędne usługi? Jaki jest plan rozwoju danej okolicy?
2. Jeśli kupujesz nieruchomość jako inwestycję pod wynajem, koniecznie sprawdź czy jest takie zapotrzebowanie w danej dzielnicy.
3. Porównaj ceny i jakość u różnych firm deweloperskich, wybierz najlepszą opcję dla siebie.
4. Sprawdź czy inwestor posiada wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące budowy, wymagane pozwolenia i zaświadczenia. Ważne też, abyś dowiedział się na kiedy planowany jest termin ukończenia budowy i jakie są gwarancje, które zabezpieczają
Cię w przypadku ewentualnego opóźnienia ze strony dewelopera.
Jakie są zalety zakupu od dewelopera?
Przede wszystkim są to bardziej przystępne ceny w porównaniu z nieruchomościami z drugiej ręki lub nieruchomościami wymagającymi renowacji. Mieszkania i domy rynku wtórnego mogą być pełne nieoczekiwanych niespodzianek, a cena nieruchomości od dewelopera jest stała. Ponadto, czas budowy (zwykle 12-24 miesiące) daje czas na dalsze oszczędzanie lub uzyskanie niezbędnego finansowania.
Kolejną zaletą jest to, że niektórzy deweloperzy oferują możliwość wyboru jakości i rodzaju materiałów oraz rozkładu mieszkania, wtedy można samemu wybrać np. kolor podłogi lub rodzaj płytek w łazience.
Inną bardzo ważną kwestią jest to, że nowa nieruchomość zawsze oferuje lepsze standardy energetyczne, a co za tym idzie – niższe koszty utrzymania.
Warto również wspomnieć o tym, że zazwyczaj cena nieruchomości, którą nabywca kupuje w przedsprzedaży jest dużo niższa niż ta, która obowiązuje już po jej wybudowaniu.
Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera?Rezerwacja: kupujący płaci zaliczkęPodpisanie umowy: jest płatne (od 15% do 40% ceny zakupu). Deweloper musi udzielić nabywcy gwarancji w przypadku, gdy budowa domu nie może być zakończona.Po zakończeniu budowy dopłaca się pozostałą kwotę. Ważne jest, aby przed dokonaniem płatności upewnić się, że budowa została zakończona.
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w procesie negocjacji lub samym procesie zakupu nieruchomości pracownicy FERORIDO zawsze służą pomocą.